• MASA'S PRESIDENTS
     
    2011-2020
    Kelly Smith, Belle Plaine Schools  2011-12
    Jim Hess, Bemidji Schools   2012-13 
    Jay Haugen, Farmington Area Schools  2013-14
    Lynne Kovash, Moorhead Area Schools  2014-15
    Jeff Ronneberg, Spring Lake Park Schools  2015-16
    Scott Thielman, Buffalo-Hanover-Montrose Schools  2016-17


    2001-2010
    Greg Vandal, Sauk Rapids-Rice Schools  2000-01
    Antoinette Johns, Brooklyn Center Schools  2001-02
    Jerry Jensen, Lake City Schools  2002-03
    Ken Dragseth, Edina Schools  2003-04
    Ric Dressen, Alexandria Schools  2004-05
    Ted Blaesing, White Bear Lake Schools   2005-06
    Kathryn Leedom, Willmar Schools  2006-07
    Tom Westerhaus, Prior Lake-Savage Schools  2007-08
    Dan Brooks, Sauk Centre Schools  2008-09
    Gary Amoroso, Lakevile Schools  2009-10
    Jeff Olson, St. Peter Schools  2010-11


    1991-2000
    Don Groth, Kasson-Mantorville Schools 1991-92
    Mary Jo Weingarten, Stillwater Schools 1992-93
    Brad Madsen, Dawson-Boyd Schools 1993-94
    Chris Huber, Spring Lake Park Schools 1994-95
    Bob Carlson, Byron Schools 1995-96
    Pat Mohn, Rochester Schools 1996-97
    Don Helmstetter, Spring Lake Park Schools 1997-98
    Bob Ostlund, Shakopee Schools 1998-99
    Ed Anderson, Aitkin Schools 1999-00


    1981-1990
    Lewis Finch, Anoka-Hennepin Schools 1980-81
    Pius Lacher, Mora Schools 1981-82
    Kermit Eastman, St. Cloud Schools 1982-83
    Kenneth Queensland, Blue Earth Schools 1983-84
    John McClellan, Centennial Schools 1984-85
    Don Bungum, Chisago Lakes Schools 1985-86
    Harry Vakos, Rochester Schools 1986-87
    Norm Miller, Luverne Schools 1987-88
    Cy Kruse, Prior Lake Schools 1988-89
    Don Sandstrom, Hermantown Schools 1989-90


    1971-1980
    A. L. Nelson, Winona Schools 1971-72
    Dan Mjolsness, Red Wing Schools 1972-73
    Lloyd C. Nielsen, Roseville Schools 1973-74
    Richard Baker, Fergus Falls Schools 1974-75
    S. L. Held, Worthington Schools 1975-76
    Russell Anderson, West St. Paul Schools 1976-77
    Stuart Blackorby, Warroad Schools 1977-78
    Norman Maguire, Little Falls Schools 1978-79
    Ralph Brynelson, Cottonwood Schools 1979-80


    1961-1970
    I. T. Mickelson, Austin Schools 1961-63
    H. E. Frisby, Ivanhoe Schools 1963-65
    William Nigg, Mankato Schools 1965-67
    Fred Bettner, Park Rapids Schools 1967-69
    Harold Enestvedt, St. Louis Park Schools 1969-71


    1951-1960
    Justin Swenson, Pipestone Schools 1951-53
    Erling Johnson, Mankato Schools 1953-55
    W. W. Richardson, N. St. Paul Schools 1955-57
    L. E. Wermager, Fergus Falls Schools 1957-59
    Ray Stensvad, Two Harbors Schools 1959-61


    1941-1950
    E. L. Vitalis, St. James 1941-42
    A. M. Wisness, Willmar Schools 1942-43
    Morris Bye, Anoka Schools 1943-45
    S. R. Knutson 1945-47
    L. S. Harbo, Austin Schools 1947-49
    Jim Michie 1949-51


    1931-1940
    Guy D. Smith, Stillwater Schools 1931-32
    C. E. Campton, Two Harbors Schools 1932-33
    L. U. Towle, Detroit Lakes Schools 1933-34
    O. S. Glover, Edina Schools 1934-35
    W. E. Englund, St. Paul Schools 1935-36
    J. J. Halvorson, Excelsior Schools 1936-37
    E. Heineman, Wayzata Schools 1937-38
    A. I. Jedlicka, Proctor Schools 1938-39
    Reede Gray, Redwood Falls Schools 1939-40


    1921-1930
    P. P. Colgrove, Minneapolis Schools 1921-22
    D. S. Brainerd, St. Cloud Schools 1922-23
    S. E. Hargis 1923-24
    H. E. White, MN State Department 1924-25
    J. C. West, Bemidji Schools 1925-26
    J. E. Lund 1926-27
    George O. Brohaugh, Willmar Schools 1927-28
    O. W. Herr, Northfield Schools 1928-29
    C. W. Van Cleve, Springfield Schools 1929-30
    L. T. Smilelry, South St. Paul Schools 1930-31


    1911-1920
    C. H. Barnes, Wells Schools 1911-12
    W. P. Dyer, Bemidji Schools 1912-13
    C. C. Baker, Albert Lea Schools 1913-14
    Herbert Blair, Hibbing Schools 1914-15
    H. R. Edwards 1915-16
    W. C. Cobb, Brainerd Schools 1916-17
    H. C. Ness 1917-18
    George H. Sandberg, Rochester Schools 1918-19
    M. A. Morse, Buhl Schools 1919-20
    J. J. Bolander, Moorhead Schools 1920-21


    1900-1910
    V. G. Picket 1907-06
    H. C. Ness 1908-09
    C. E. Young 1909-10
    R. B. McLean, Fergus Falls 1910-11