MASA Board of Directors

  • 2017-2018 MASA BOARD OF DIRECTORS


    The MASA Board of Directors includes an Executive Board (President, President Elect, Past President, Treasurer and Executive Director), as well as representatives from each of MASA’s nine regions and six component groups. The MASA Board meets quarterly: June, October, December and March.
     
     
    MASA Executive Board
    exec board
    President (17-18)
    Dr. Curt Tryggestad
    Superintendent
    Eden Prairie Schools
    8100 School Road
    Eden Prairie, MN 55344-2292
    Phone: (952) 975-7011
    ctrygg@edenpr.org
    President-Elect (17-18)
    Dr. Deb Henton
    Superintendent
    North Branch Area Public Schools
    38705 Grand Avenue, PO Box 370
    North Branch, MN 55056-0370
    Phone: 651-674-1000
    dhenton@isd138.org
    Past President (17-18)
    Dr. Scott Thielman
    Superintendent 
    Buffalo-Hanover-Montrose Schools
    214 1st Avenue NE
    Buffalo, MN 55313-1697
    Phone: (763) 682-8707
    sthielman@bhmschools.org
    Treasurer (16-20)
    Dr. Jamie Skjeveland
    Superintendent
    Crosby-Ironton Schools
    711 Poplar Street
    Crosby, MN 56441
    Phone: (218) 545-8817
    jskjeveland@ci.k12.mn.us
    MASA Board of Directors
    Region I Representative
    Mr. Jeff Elstad (16 - 19)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    Owatonna Public Schools
    515 West Bridge Street
    Owatonna, MN 55060-2800
    Phone: (507) 444-8600
    jeff.elstad@byron.k12.mn.us
    Region V Representatives Con't.
    Mr. Lee Westrum
    (16 – 20)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    Wadena-Deer Creek Public Schools
    600 Colfax Avenue SW
    Wadena, MN 56482
    Phone: (218) 632-2155
    lwestrum@wdc2155.k12.mn.us
    Dr. Christopher Mills (16 - 19)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    Stephen-Argyle Central Schools
    PO Box 68
    Stephen, MN 56757
    Phone: (218) 478-3315
    cmills@sac.k12.mn.us
    Region IX Representatives Con't.
    Mr. Josh Swanson (14 - 20)
    Metro Technology Component Group Rep.
    Assistant Superintendent
    Eden Prairie Schools
    8100 School Road
    Eden Prairie, MN 55344-2292
    Phone :952-975-7141
    jswanson@edenpr.org
    Region II Representative
    Mr. John Cselovszki (13 - 19)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    Sleepy Eye Public School
    400 4th Avenue SW
    Sleepy Eye, MN 56085
    Phone: (507) 794-7903
    john.cselovszki@sleepyeye.mntm.org
    Region VI Representative
    Mr. Scott Staska
    (14 - 19)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    Rocori Public Schools
    534 North 5th Avenue
    Cold Spring, MN 56320
    Phone: (320) 685-4901
    staskas@rocori.k12.mn.us
    Region IX Representatives
    Mrs. Jane Berenz (14 - 19)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    Rosemount-Apple Valley-Eagan Public Schools
    3455 153rd Street West
    Rosemount, MN 55068-4946
    Phone: (651) 423-7749
    supt@district196.org
    John Ward (17 - 18)
    Metro Central Office Component Group Rep.
    Ass't. Supt. of Human Resources
    Mounds View Public Schools
    350 Highway 96 West
    Shoreview, MN 55126
    Phone: 651-621-6005
    Fax: 651-621-6010
    john.ward@moundsviewschools.org
    Region III Representative
    Mr. John Landgaard (13 - 19)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    Worthington School District
    1117 Marine Avenue
    Worthington, MN 56187-1610
    Phone: (507) 372-2172
    john.landgaard@isd518.net
    Region VII Representatives
    Mr. Gregg Allen
    (15 - 18)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    Mesabi East School District
    601 N 1st Street West
    Aurora, MN 55705
    Phone: (218) 229-3321
    gallen@isd2711.org
    Ms. Connie Hayes (15 - 18)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    NE Metro 916 Intermediate District
    2540 East County Road F
    White Bear Lake, MN 55110
    Phone: (651) 415-5656
    chayes@916schools.org
    Retiree Representative
    Dr. Mary Ann E. Nelson (12 - 18)
    3832 West Calhoun Parkway
    Minneapolis, MN 55410
    Phone: (612) 836-0120
    maryannvanhouten@msn.com
    Region IV Representatives
    Mrs. Missy Eidsness (16 – 19)
    Greater MN Central Office Component Rep.
    Ass't. Supt. of Learning & Accountability
    Moorhead Area Public Schools
    2410 14th Street South
    Moorhead, MN 56560
    Phone: (218) 284-3315
    meidsness@moorheadschools.org
    Dr. Reggie Engebritson (15 - 18)
    Greater MN Special Education Component Group Rep.
    Executive Director
    Northland Learning Center
    1201 13th Avenue South
    Virginia, MN 55792
    Phone: (218) 741-9201
    rengebritson@northlandsped.org
    Mr. David Law (16 - 18)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    Anoka-Hennepin School District
    2727 Ferry Street North
    Anoka, MN 55303
    Phone: (763) 506-1000
    david.law@ahschools.us
    TBD
    Minneapolis Public Schools
    Mr. Doug Froke (16 - 18)
    Superintendent Component Group Rep.
    Superintendent
    Detroit Lakes Public Schools
    702 Lake Avenue, PO Box 766
    Detroit Lakes, 56502
    Phone: (218) 847-9271
    dfroke@detlakes.k12.mn.us
    Ms. Rochelle Van Den Heuvel (17 - 20)
    Greater MN Curriculum Component Group Rep.
    Ass't. Supt. of Teaching & Learning
    Grand Rapids School District
    820 NW 1st Avenue
    Grand Rapids, MN 55744
    Phone: 218-327-5700
    rvandenheuvel@isd318.org
    Ms. Renae Ouillette (17 - 20)
    Metro Special Education Group Rep.
    Director of Special Services
    Lakeville Area Public Schools
    8670 210th Street West
    Lakeville, MN 55044
    Phone: 952-232-2017
    renae.ouillette@isd194.org
    TBD
    St. Paul Public Schools
    Region V Representatives
    Mr. Mark Diehl
    (14 - 19)
    Greater MN Technology Component Group Rep.
    Director of Information & Tech. Services
    Little Falls Community Schools
    1001 5th Avenue SE
    Little Falls, MN 56345
    Phone: (320) 632-2000
    mdiehl@lfalls.k12.mn.us
    Region VIII Representatives
    Dr. Bruce Jensen (17 - 20)
    Service Provider Component Group Rep.
    Executive Director
    Northwest Service Cooperative
    114 1st Street West
    Thief River Falls, MN 56701
    Phone: 218-681-0896
    bjensen@nw-service.k12.mn.us
    Ms. KImberly Pavlovich (16 - 20)
    Metro Curriculum Component Group Rep.
    Director of Secondary Curriculum
    Anoka-Hennepin School District
    2727 Ferry Street North
    Anoka, MN 55303
    Phone: (763) 506-1135
    kimberly.pavlovich@ahschools.us
    MASA Executive Director
    Dr. Gary Amoroso

    Cell: (651) 319-1211
    gamoroso@mnasa.org

    MASA Dir. of Prof. Learning
    Ms. Mia Urick

    Direct: (651) 645-7231
    urickm@mnasa.org
                                                                                                     MASA
                                                                   1884 Como Avenue • St. Paul, MN 55108
     
     

Last Modified on July 6, 2017