MASA's Past Presidents



1900-1910

V. G. Picket 1907-06
H. C. Ness 1908-09
C. E. Young 1909-10
R. B. McLean, Fergus Falls 1910-11


1911-1920
C. H. Barnes, Wells Schools 1911-12
W. P. Dyer, Bemidji Schools 1912-13
C. C. Baker, Albert Lea Schools 1913-14
Herbert Blair, Hibbing Schools 1914-15
H. R. Edwards 1915-16
W. C. Cobb, Brainerd Schools 1916-17
H. C. Ness 1917-18
George H. Sandberg, Rochester Schools 1918-19
M. A. Morse, Buhl Schools 1919-20
J. J. Bolander, Moorhead Schools 1920-21


1921-1930
P. P. Colgrove, Minneapolis Schools 1921-22
D. S. Brainerd, St. Cloud Schools 1922-23
S. E. Hargis 1923-24
H. E. White, MN State Department 1924-25
J. C. West, Bemidji Schools 1925-26
J. E. Lund 1926-27
George O. Brohaugh, Willmar Schools 1927-28
O. W. Herr, Northfield Schools 1928-29
C. W. Van Cleve, Springfield Schools 1929-30
L. T. Smilelry, South St. Paul Schools 1930-31


1931-1940
Guy D. Smith, Stillwater Schools 1931-32
C. E. Campton, Two Harbors Schools 1932-33
L. U. Towle, Detroit Lakes Schools 1933-34
O. S. Glover, Edina Schools 1934-35
W. E. Englund, St. Paul Schools 1935-36
J. J. Halvorson, Excelsior Schools 1936-37
E. Heineman, Wayzata Schools 1937-38
A. I. Jedlicka, Proctor Schools 1938-39
Reede Gray, Redwood Falls Schools 1939-40


1941-1950
E. L. Vitalis, St. James 1941-42
A. M. Wisness, Willmar Schools 1942-43
Morris Bye, Anoka Schools 1943-45
S. R. Knutson 1945-47
L. S. Harbo, Austin Schools 1947-49
Jim Michie 1949-51


1951-1960
Justin Swenson, Pipestone Schools 1951-53
Erling Johnson, Mankato Schools 1953-55
W. W. Richardson, N. St. Paul Schools 1955-57
L. E. Wermager, Fergus Falls Schools 1957-59
Ray Stensvad, Two Harbors Schools 1959-61


1961-1970
I. T. Mickelson, Austin Schools 1961-63
H. E. Frisby, Ivanhoe Schools 1963-65
William Nigg, Mankato Schools 1965-67
Fred Bettner, Park Rapids Schools 1967-69
Harold Enestvedt, St. Louis Park Schools 1969-71


1971-1980
A. L. Nelson, Winona Schools 1971-72
Dan Mjolsness, Red Wing Schools 1972-73
Lloyd C. Nielsen, Roseville Schools 1973-74
Richard Baker, Fergus Falls Schools 1974-75
S. L. Held, Worthington Schools 1975-76
Russell Anderson, West St. Paul Schools 1976-77
Stuart Blackorby, Warroad Schools 1977-78
Norman Maguire, Little Falls Schools 1978-79
Ralph Brynelson, Cottonwood Schools 1979-80


1981-1990
Lewis Finch, Anoka-Hennepin Schools 1980-81
Pius Lacher, Mora Schools 1981-82
Kermit Eastman, St. Cloud Schools 1982-83
Kenneth Queensland, Blue Earth Schools 1983-84
John McClellan, Centennial Schools 1984-85
Don Bungum, Chisago Lakes Schools 1985-86
Harry Vakos, Rochester Schools 1986-87
Norm Miller, Luverne Schools 1987-88
Cy Kruse, Prior Lake Schools 1988-89
Don Sandstrom, Hermantown Schools 1989-90


1991-2000
Don Groth, Kasson-Mantorville Schools 1991-92
Mary Jo Weingarten, Stillwater Schools 1992-93
Brad Madsen, Dawson-Boyd Schools 1993-94
Chris Huber, Spring Lake Park Schools 1994-95
Bob Carlson, Byron Schools 1995-96
Pat Mohn, Rochester Schools 1996-97
Don Helmstetter, Spring Lake Park Schools 1997-98
Bob Ostlund, Shakopee Schools 1998-99
Ed Anderson, Aitkin Schools 1999-00


2001-2010
Greg Vandal, SaukRapids-Rice Schools  2000-01
Antoinette Johns, Brooklyn Center Schools  2001-02
Jerry Jensen, Lake City Schools  2002-03
Ken Dragseth, Edina Schools  2003-04
Ric Dressen, Alexandria Schools  2004-05
Ted Blaesing, White Bear Lake Schools  2005-06
Kathryn Leedom, Willmar Schools  2006-07
Tom Westerhaus, Prior Lake-Savage Schools  2007-08
Dan Brooks, Sauk Centre Schools  2008-09
Gary Amoroso, Lakevile Schools  2009-10
Jeff Olson, St. Peter Schools  2010-11


2011-2020
Kelly Smith, Belle Plaine Schools
2011-12
Jim Hess, Bemidji Schools
2012-13
Jeffrey Olson, St. Peter Schools
2013-14